Roditelji me maltretiraju, mogu li živjeti sa sestrom?

Zvjezdana Kuprešak

Zvjezdana Kuprešak

mag.iur.

Mogu li živjeti sa sestrom u Engleskoj koja je punoljetna? U osmom mjesecu punim 16 godina, ja sam razgovarala sa sestrom i ona bi pristala da mi bude skrbnik. Želim otići jer se moji roditelji većinom vremena ljute i prave svađe iz ničega, nemam pravo na svoje mišljenje i uspoređuju me stalno sa drugima . Sve što dobro uradim i kad se trudim ne vide. Brat im često govori kako me treba „našamarati“. I otac mi stalno prijeti da će me udariti i posrne čim nešto kažem u svoju obranu. Ja bih kod sestre nastavila školovanje ili bih se zaposlila.

Ukoliko postoji zlostavljanje od strane roditelja isto je potrebno prijaviti nadležnoj Policijskoj postaji ili centru za socijalnu skrb prema mjestu prebivališta.Nesuglasice između roditelja i djece također se mogu riješiti razgovorom u Centru ili Obiteljskom centru.
Iz pitanja vidljivo je kako oba roditelja ostvaruju roditeljsku skrb, te time nisu ispunjene pretpostavke za imenovanjem skrbnika, a samim time niti legalan prelazak granice i preseljenje u Englesku.

Nadalje, što se tiče zakonskih odredbi one su sljedeće:

Pravo djeteta na izražavanje mišljenja
Članak 86.
(1) Roditelji i druge osobe koje skrbe o djetetu dužni su poštovati mišljenje djeteta u skladu s njegovom dobi i zrelošću.
(2) U svim postupcima u kojima se odlučuje o nekom djetetovu pravu ili interesu dijete ima pravo na prikladan način saznati važne okolnosti slučaja, dobiti savjet i izraziti svoje mišljenje te biti obaviješteno o mogućim posljedicama poštivanja njegova mišljenja. Mišljenje djeteta se uzima u obzir u skladu s njegovom dobi i zrelošću.

Pravo djeteta na pokretanje postupaka
Dijete koje je navršilo četrnaest godina ima pravo samostalno pokrenuti postupke pred nadležnim tijelima u vezi s ostvarivanjem svojih prava i interesa sukladno članku 359. ovoga Zakona.
Članak 89.
Dijete je dužno poštovati svoje roditelje i pomagati im u obavljanju poslova u obiteljskoj zajednici u skladu sa svojom dobi i zrelošću te biti obzirno prema članovima obitelji.
Članak 224.
Pod skrbništvo stavit će se dijete čiji su roditelji:
1. umrli, nestali, nepoznati ili su najmanje mjesec dana nepoznatog boravišta
2. lišeni prava na roditeljsku skrb
3. lišeni poslovne sposobnosti u dijelu koji ih onemogućava u ostvarivanju roditeljske skrbi
4. maloljetni, a nisu stekli poslovnu sposobnost sklapanjem braka
5. odsutni ili spriječeni i nisu u mogućnosti brinuti se o svojem djetetu, a ostvarivanje roditeljske skrbi nisu povjerili osobi koja ispunjava uvjete za skrbnika ili
6. dali pristanak za posvojenje djeteta.